آموزش زبان برنامه نویسی پایتون جلسه اول

پایتون آریا پروژه

آموزش پایتون

با توسعه علم کامپیوتر و پیشرفتی که این علم در عصر حاضر پیدا کرده است, زبان های برنامه نویسی متعددی جهت ساخت برنامه های کاربردی مورد نیاز مردم طراحی شده اند. این زبان ها همه روزه ساده تر و قدرتمند تر می شوند و مردم جهان هم بسته به قابلیتی که این زبان ها دارند از آنها استفاده می کنند. معمولا هر یک از زبان های برنامه نویسی برای کاربرد خاصی طراحی شده اند و تعداد زبان های همه منظوره به نسبت کمتر است . از جمله زبان هایی که جهت آموزش برنامه نویسی به مبتدیان استفاده شده است , بیسیک می باشد. با اینکه این زبان ویژه مبتدیان طراحی شده بود اما طولی نکشید که زبان ” پاسکال” در این جهت مورد استفاده قرار گرفت و جایگزین آن شد. پاسکال قدرت خوبی دارد و جهت آموزش کامپیوتر به مبتدیان هم مناسب است , اما تا زمانی که زبانی به نام ” پایتون” پا به عرصه  نگذارد.

خصوصیات پایتون

نحوه نگارش مناسب, سادگی, قدرت و انعطاف پذیری فوق العاده پایتون به حدی است که علی رغم خصوصیات زبان پاسکال و حتی زبان قدرتمندی چون C , روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می شود. پایتون علاوه بر تمام خصایصی که زبان هایی چون پاسکال و C دارند خصصیت بسیار مهم دیگری هم دارد و آن شی گرایی بودن پایتون است. زبان قدرتندی چون C++ که یک زبان شی گرا است و از آن برای برنامه نویسی های پیشرفته استفاده می شود , هم اکنون با ورود پایتون به عرصه برنامه نویسی در رقابت با این برنامه قرار گرفته است , به طوری که برنامه نویسان پایتون ادعا دارند تقریبا تمام برنامه هایی که با زبان C++ نوشته می شود را می توان در پایتون با سادگی بیشتر و در مدت زمان بسیار کوتاه تری پیاده سازی کرد.

پایتون زبانی است که در اوایل سال ۱۹۹۰ در موسسه تحقیقات بین المللی ریاضیات و کامپیوتر  هلند (CWI) توسط Guido van Rossum ساخته شد. با اینکه پایتون نام نوعی مار است , اما Guido این نام را زمانی که در حال مطالعه مطالبی در مورد کمدی Monty python’s fly circus بود, برای زبان خود انتخاب کرد. او می خواست نامی کوتاه, منحصر به فرد و تا حدودی مرموز بر روی زبان خود گذارد و اعتقاد داشت که نباید بر خلاف بعضی مخترعین , نام خود را بر روی آن بگذارد بنابراین Python را از نام گروه کمدی که مورد توجه مردم بود برگزید.

انگیزه اصلی ساختن زبان پایتون , طراحی یک Scripting Language برای سیستم عامل Amoeba بود که Guido در آن زمان درگیر توسعه ی آن بود, اما طراحی پایتون نشان داد که این زبان به منظور پوشش حوزه ی گوناگون و وسیعی از مقاصد , به اندازه کافی عمومی است.

پایتون هم اکنون توسط هزاران مهندس در سراسر جهان به طور فزاینده ای در نقش های مختلف استفاده می شود. کمپانی ها امروزه از پایتون در محصولات تجاری برای انجام اعمالی چون آزمایش تراشه ها و بردها, توسعه ی واسط های گرافیکی کاربر (GUIs) , جستجو در وب , کد نویسی بازی ها , سازگار کردن کتابخانه های کلاس C++ و بسیاری از کارهای دیگراستفاده می کنند . این زبان قابل حمل در سیستم عامل های مختلفی از جمله Windows ,unix,Os/2 و… قابل اجرا است.

علی رغم اینکه دانشجویان معمولا از زبان های ایستایی چون پاسکال , C و زیر مجموعه هایی از C++ یا جوا برای شروع برنامه نویسی استفاده می کنند, به اعتقاد ما بهتر است پایتون را به عنوان اولین زبان  برنامه نویسی خود انتخاب کرد. چرا که پایتون نحوه نگارش ساده تر, منظم تر و با قاعدع تری دارد و کتابخانه ی وسیعی نیز با آن همراه است. از همه مهمتر اینکه استفاده از پایتون در یک دوره ی برنامه نویسی مقدمای به آنها اجازه میدهد بر روی مهارت های مهم بنامه نویسی از قبیل تجزیه مسائل و طراحی انواع داده ای تمرکز کنند. دانشجویان بوسیله پایتون می توانند به سرعت با مفاهیم اولیه ای چون حلقه ها و توابع آشنا شوند. آنها حتی می توانند با اشیا کاربر – تعریف در همان دوره های اولیه کار کنند. برای نمونه قادرند یک ساختار درختی را به عنوان لیست های تو در تو پایتون پیاده سازی کنند. برای دانشجویانی که قبلا به هیچ عنوان برنامه نویسی نکرده اند , استفاده از زبان ایستایی مانند C یا پاسکال , غیر طبیعی به نظر می رسد. این جریان پیچیدگی های اضافه ای به وجود می آورد که دانشجویان مجبورند با آنها دست و پنجه نرم کنند و این روند آموزش را کند می کند.

دیگر جنبه های پایتون, آن را برای استفاده به عنوان اولین زبان برنامه نویسی از هر نظر مناسب می سازد.این زبان مانند جاوا کتابخانه ی استاندارد جامعی دارد , به طوری که دانشجویان خیلی زود می توانند شروع به انجام پروژه های برنامه نویسی کنند. پروژه ها دیگر به طراحی ماشین حسابهای چهار عمله محدود نمی شوند, بلکه با استفاده از کتابخانه استاندارد پایتون , دانشجویان می توانند ضمن فراگیری مفاهیم بنیادی برنامه نویسی از نوشتن برنامه های کاربردی واقعی لذت ببرند.

 

نویسنده : زهرا رستمی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *