آموزش زبان برنامه نویسی پایتون جلسه دوم

پایتون آریا پروژه

آموزش پایتون جلسه دوم

همه این خصوصیات نشان دهنده ی آن است که پایتون جایگزین مناسبی برای زبان های ایستا به منظور اموزش برنامه نویسی پایتون به مبتدیان است و این ذره ای از اهمیت آن در جهت برنامه نویسی های پیشرفته نمی کاهد.

هدف این آموزش ها این است که به شما یاد بدهیم چگونه مانند یک متخصص کامپیوتر فکر کنید. این روش تفکر برخی از بهترین صور ریاضیات , مهندسی و علوم طبیعی را در هم می آمیزد. مانند ریاضی دانان , متخصصان کامپیوتر از یک زبان رسمی برای مشخص کردن ایده ها ( خصوصا محاسبات استفاده می کنند. آنها مانند مهندسین چیزهایی را طراحی می کنند و اجزا را در سیستم ها ترکیب و مقادیر را ارزیابی می کنند . آنها مانند دانشمندان, قواعد سیستم های پیچیده و فرضیه ها را رعایت می کنند و پیشگویی ها را آزمایش می نمایند. مهمترین مهارت یک متخصص کامپیوتر حل مساله است. جل مساله یعنی توانایی فرمول بندی مشکلات, تفکر خلاقانه درباره ی راه حل ها و بیان یک راه حل واضح و دقیق. بنابراین یادگیری برنامه نویسی فرصتی عالی برای کسب مهارت در حل مسائل است.

زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون نمونه ای از یک زبان سطح بالا است . از دیگر زبان های سطح بالا که ممکن است تا به حال نشنیده باشید, می توان بیسیک , پاسکال , فورترن و C را نام برد.

همان طور که ممکن است شما هم انتظار داشته باشید, در مقابل واژه ” زبان سطح بالا” , ” زبان سطح پایین” هم وجود دارد. که برای نمونه می توان زبان اسمبلی را نام برد.

کامپیوترها تنها برنامه هایی را می توانند اجرا کنند, که به زبان ماشین تبدیل شده باشند. بدین سان برنامه هایی که در یک زبان سطح بالا نوشته شده اند, باید قبل از اجرا پردازش شوند و به زبان ماشین ترجمه شوند. این پردازش اضافه مدتی زمان می برد, که این اشکال کوچک زبان های سطح بالا است.

اما از مزایای این نوع زبان ها بسیارند: اول اینکه برنامه نویسی  در زبان های سطح بالا به مراتب ساده تر است. در نوشتن برنامه ها به زبان سطح بالا وقت کمتری مصرف می شود و خواندن آنها ساده تر و سریع تر انجام می گیرد. اشکال زدایی آنها راحت تر است و به زبان محاوره هم نزدیک تر است . دوم اینکه , زبان های سطح بالا قابل حمل هستند, به این معنی که آنها می توانند روی انواع کامپیوتر ها اجرا شوند بدون اینکه نیازی به ویرایش و تغییر داشته باشند. برنامه های سطح پایین تنها بر روی نوع خاصی از ماشین ها قابل اجرا هستند و برای اجرا شدن روی انواع دیگر نیاز به باز نویسی دارند.

با توجه به این مزایا تقریبا همه برنامه ها در زبان های سطح بالا نوشته می شوند. زبان های سطح پایین تنها در موارد خاصی کاربرد دارند.دو دسته از برنامه ها که زبان های سطح بالا را به زبان های سطح پایین پردازش می کنند مفسرها و کامپایلرها هستند. یک مفسر , برنامه سطح بالا را می خواند و اجرا می کند, بدین معنی که مفسر آنچه را که برنامه می گوید انجام می دهد. مفسر برنامه را خط به خط می خواند و محاسبات را انجام می دهد.

پایتون

یک کامپایلر برنامه را می خواند و قبل از اینکه اجرا کند آن را به طور کامل به زبان ماشین ترجمه می کند. در این مورد برنامه ی سطح بالا کد مبدا و برنامه ی ترجمه شده را کد مقصد یا قابل اجرا می نامند. یک بار که برنامه کامپایل شود, می توانید آن را بدون ترجمه ی مجدد به دفعات اجرا کنید:

پایتون

پایتون یک زبان تفسیری معرفی شده است , زیرا برنامه های پایتون به وسیله ی مفسر اجرا می شوند. دو راه برای استفاده از مفسر وجود دارد: حالت خط فرمان و حالت اسکریپت

در حالت خط فرمان , شما برنامه های پایتون را تایپ می کنید و مفسر نتیجه را چاپ می کند:

پایتون

دو خط اول این مثال , فرمانی است که مفسر پایتون را اجرا می کند. دو خط بعد پیغام هایی از سوی مفسر هستند. خط پنجم با علامت<<< شروع می شود که مفسر پایتون از این علامت به عنوان اعلان استفاده می کند. ما دستور Print 1+1 را تایپ می کنیم و پس از فشردن کلید Enter مفسر ۲ را جواب می دهد.

 

نویسنده : زهرا رستمی

 

One thought on “آموزش زبان برنامه نویسی پایتون جلسه دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *